Po etapie wdrożenia przychodzi czas na użytkowanie, a tutaj już pojawiają się problemy, jak to w życiu. Dziś lajtowo, tylko przypomnienie podstawowych obowiązków.
Użytkownik kasy fiskalnej ma obowiązek:
– Rejestrować na kasie każdą sprzedaż na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych (także zaliczki na usługę).
– Wydawać paragon Klientom. Obowiązek dostarczenia paragonu dotyczy także transakcji na odległość.
– Po zakończeniu pracy w danym dniu wykonać raport dobowy fiskalny (nie później niż przed rozpoczęciem sprzedaży następnego dnia); jeśli nie rejestrowano sprzedaży w danym dniu, raportu nie wykonuje się. Większość modeli kas przypomni o wydrukowaniu raportu fiskalnego przed zarejestrowaniem transakcji w kolejnym dniu. Czasami opcja ta wymaga uaktywnienia, radzę to zrobić.
– Po zakończeniu miesiąca wykonać raport fiskalny miesięczny. Trzeba to zrobić do 25 dnia następnego miesiąca, ale najlepiej zrobić to przed rozpoczęciem sprzedaży w nowym miesiącu – wtedy większość modeli kas przypomina o tym obowiązku. Jeśli w danym miesiącu nie dokonano sprzedaży, nie ma obowiązku drukowania raportu.
– Zapewnić prawidłowe działanie kasy, a w razie jej awarii zlecić wykonanie naprawy uprawnionemu serwisowi. (Podczas awarii należy zaprzestać sprzedaży bądź używać kasy rezerwowej.)
– Zlecać serwisowi nie rzadziej niż co 2 lata wykonanie przeglądu technicznego kasy. Warto sprawdzić w warunkach gwarancji, czy producent nie wymaga częstszych przeglądów dla przedłużenia gwarancji.
– Przechowywać książkę kasy i program do odczytu danych z kasy w miejscu jej użytkowania oraz udostępniać na żądanie podczas kontroli.
– Przechowywać dokumenty fiskalne tj. raporty dobowe i miesięczne oraz kopie paragonów w wersji papierowej bądź elektronicznej przez wymagany okres. Obecnie okres przechowywania wynosi 5 lat od końca roku podatkowego, którego dotyczą dane.