Zaznacz stronę

Dziś zobaczyłam na facebooku pierwsze doniesienia od prawników o otrzymanych płatnościach split payment. Znacznie szybciej, niż się spodziewałam.

Jak się zatem przygotować do split payment w kancelarii? Jeśli jeszcze o tym nie myślałaś/myślałeś, ten artykuł może Ci się przydać. Masz to ogarnięte? Raczej pomiń, bo piszę o podstawach.

Kogo dotyczy split payment?

Wszystkich, którzy wystawiają faktury dla innych podatników. Obojętnie, czy jest to klient, sąd, czy kancelaria, dla której świadczymy usługi. Problem nie dotyczy tylko tych kancelarii, które świadczą usługi wyłącznie i bezpośrednio dla osób fizycznych. Kowalski za rozwód nie zapłaci płatnością podzieloną, to pewne.

Jeśli wystawiasz faktury dla klientów biznesowych lub fakturujesz innego prawnika za swoją pracę, otrzymasz taką płatność prędzej czy później.

Z ankiety, którą zrobiłam, wynika że większość kancelarii spodziewa się takich płatności dopiero za jakiś czas, tylko 32% sądzi, że będzie to szybko. Kilka osób napisało,  że już taką płatność otrzymało.

Najszybciej nastąpi to w przypadku kancelarii współpracujących z budżetówką lub dużymi firmami. Reszta dołączy stopniowo. W tej chwili nabywca ma wybór i może zdecydować się na podzieloną płatność, ale nie musi. Jeśli jednak sam otrzyma pieniądze na konto VAT, na pewno będzie chciał je wydać. Może to zrobić wpłacając VAT do urzędu, albo płacąc swoim kontrahentom.

Wiadomo, że część VAT-u odliczamy, więc jeśli sami nie będziemy płacić w tej formule, z czasem pozostanie nam górka pieniędzy zamrożonych na koncie VAT. Oczywiście, wszystko zależy od tego, jaka część naszych kontrahentów zdecyduje się skorzystać z tej płatności. Jeśli niewielka, nie ma problemu, zamrożone środki wykorzystamy do zapłacenia VAT. Jeśli duża, trzeba będzie wejść w ten krąg i stosować split payment wobec naszych dostawców.

Jak się przygotować do split payment?

Konto firmowe, koniecznie!

Nie masz jeszcze firmowego konta? Załóż je. Do rachunków prywatnych bank nie utworzył automatycznie specjalnego konta na VAT. Niektórzy uważają, że to chroni przed split payment. Chroni, w dość specyficzny sposób, a mianowicie przelew zrobiony w formule split payment na konto prywatne wróci do nadawcy. Nie otrzymasz więc swoich pieniędzy i będziesz musiał się o nie upomnieć ponownie. Lepiej mieć do dyspozycji choć kwotę netto, niż nic. Nadawca przelewu też nie będzie zadowolony, bo przysporzysz mu pracy. Będzie musiał dwa razy płacić.

Nadal nie chcesz zakładać konta firmowego? Umieść na fakturze informację, że Twoje konto nie obsługuje podzielonej płatności i prosisz o przelew kwoty brutto. Czy zadziała? Zależy od klienta. Zresztą obecnie ze względu na jpk z wyciągów, naprawdę nie warto korzystać z prywatnego konta do celów firmowych.

Jedna firma, jeden rachunek bankowy

Masz kilka rachunków firmowych, bo zmieniałeś bank? Jedni klienci wpłacają na jedno konto, inni na drugie? Do tej pory nie było to problemem, ale teraz stanie się na pewno. Jedno konto VAT to wystarczający problem, ponieważ nie można z niego swobodnie wypłacać pieniędzy. Kilka kont VAT zwiększy ten problem i będziesz kombinować, jak wyciągnąć z nich środki.

Ustalenie sposobu płatności z klientami

Zastanów się, czy nie prosić kluczowych klientów o normalne przelewy, a nawet wprowadzić takie zapisy do umów. Można to uzasadnić tym, że ten mechanizm ma chronić przed oszustami VAT, Ciebie to nie dotyczy, a wpływa na płynność. Prośba, zapis w umowie, czy notka na fakturze zadziałają, moim zdaniem, tylko do momentu, kiedy Twojemu nabywcy nie uzbiera się zbyt duża górka na koncie VAT. Potem już będzie liczyła się tylko płynność.

Powyższe wyliczenie dotyczy tylko drobnych kwestii technicznych. Najważniejsze jest zastanowienie się nad tym, jak split payment wpłynie na płynność finansową Twoje firmy i co można z tym zrobić. Na zwolnienie pieniędzy z rachunku VAT przez US trzeba będzie czekać 60 dni, więc warto się zastanowić.

Jak dużo Twoich klientów zdecyduje się na split payment?

To kluczowa kwestia. Jeśli będzie to margines, nie ma się czym martwić.

Trudno to do końca przewidzieć, ale jakoś tam można szacować, albo po prostu spytać. I przy okazji wyjaśnić, że nie jest to mechanizm, który powinien być powszechnie stosowany :-).

Czym większy klient, tym takie prawdopodobieństwo jest większe. Decyzja o zapłacie w formie podzielonej płatności zapadnie też szybciej w firmach, które same otrzymują pieniądze od dużych klientów, biorą udział w zamówieniach publicznych czy pracują dla budżetówki. Niektóre firmy będą tak płaciły standardowo i już podjęły taką decyzję. Inne czekają na rozwój wypadków.

Jak Ty płacisz swoim dostawcom?

Spodziewasz się sporych wpływów na konto VAT? Jeśli sam płacisz przelewami dostawcom, wejdziesz po prostu w krąg i również uszczęśliwisz ich takim przelewem. Gorzej, jeśli Ty płacisz głównie kartą lub gotówką. W takiej sytuacji warto pomyśleć, jak to zmienić. Umowa na zakup paliwa, zakup materiałów biurowych na przelew?

Co do tej pory robiłeś z pieniędzmi na VAT?

Grzecznie odkładałeś na konto oszczędnościowe, nie ruszając do dnia zapłaty podatku? Stracisz odsetki i być może będziesz musiał kombinować, jak wydobyć resztę środków. Natomiast jeśli korzystałeś z tych pieniędzy w celach osobistych, inwestycyjnych bądź firmowych, masz lukę do zasypania. Ja na przykład często korzystałam ze środków zgromadzonych na VAT w celu wypłaty wynagrodzeń. Muszę teraz zgromadzić odpowiednią poduszkę finansową lub pokombinować z terminami. Wypłat już nie ruszę, ale mogę trochę docisnąć z terminami wystawiania faktur. Klient jednak zapłaci w terminie, albo nie, więc ta poduszka jest konieczna.

A jak to wygląda u Ciebie?

Czy split payment daje jakieś korzyści?

Dla kancelarii? Iluzoryczne. Płacąc VAT przed terminem wyłącznie z rachunku VAT, można obniżyć wpłacaną kwotę. Zniżka jest jednak tak drobna (około 4 zł za wpłacenie 10 tysięcy, 10 dni przed terminem), że nie ma sensu podejmować starań o wcześniejsze zamknięcie rozliczeń.

Pozostałe korzyści polegają na zmniejszeniu ryzyka współpracy z nieuczciwymi kontrahentami i uniknięciu sankcji w VAT. Są one jednak dla mnie tak nieistotne, że nawet nie chce mi się o tym pisać.

Jest też przyśpieszenie zwrotu VAT do 25 dni, jeśli wnioskujemy o zwrot na rachunek VAT. Ale po co Ci zamrożone pieniądze? Z resztą nie znam kancelarii, która dostaje zwroty VAT.

Masz inne zdanie, oświeć mnie.

Warto może zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz. Split payment chroni przy współpracy z nieuczciwym kontrahentem. Jeśli normalnie tego nie stosujesz, a zastosujesz wobec jednego kontrahenta, będą Cię podejrzewać. O co? O to, że wiedziałeś, że ten konkretny klient jest oszustem podatkowym. Taki przykład, jak każdą rzecz można obrócić na niekorzyść podatnika.

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera.

free newsletter templates powered by FreshMail
 

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

free newsletter templates powered by FreshMail