Za 45 dni kończy się trzyletni cykl szkoleniowy u radców prawnych. Do końca roku trzeba rozliczyć 40 punktów. Adwokaci mają trochę więcej czasu, szkolenia z 2017 roku rozliczają do końca lutego 2018 i muszą zdobyć 12 punktów rocznie.
W tym artykule chcę zaproponować Wam kilka niekonwencjonalnych sposobów na uzyskanie punktów. U radców są to sposoby sprawdzone, przynajmniej w Izbie Katowickiej. Czy zostaną uznane w innych izbach? Powinny, bo są zgodne z aktualnymi przepisami. Dla pewności można dopytać w swojej izbie.
Co możesz zrobić, jeśli nie masz jeszcze wymaganych punktów?
Po pierwsze, cykl szkoleniowy trwa od 1 stycznia 2015 roku, w tym czasie trzy razy zmieniały się przepisy. Warto sprawdzić obecny stan i zastanowić się, czy w tym okresie nie „zrealizowałeś/zrealizowałaś” jakiś punktów, nawet o tym nie wiedząc.
- Może uczestniczyłeś w jakimś szkoleniu z umiejętności miękkich, negocjacji, mediacji, zarządzania kancelarią lub podobnych tematów? Teraz takie szkolenia też są punktowane. Zmiany wprowadzono w połowie tego roku, ale ten przepis działa wstecz, sprawdziłam w praktyce:-)
- Byłeś na jakiejś konferencji, seminarium, web-lex Meeting?
- Publikowałeś? Liczą się też artykuły publicystyczno-prawne, jeśli zaznaczono, że autor jest radcą prawnym. Wiem na pewno, że uznawane są wpisy blogowe, artykuły w branżowych czasopismach, a nawet wywiady i podcasty.
- Uczyłeś się języka obcego?
Poniżej linkuję kilka naprawdę różnych publikacji, za które zaprzyjaźnionemu radcy 🙂 udało się dostać punkty w tym, bądź poprzednim cyklu szkoleniowym:
Przykłady publikacji, za które można zdobyć punkty
Wywiad w Małej Wielkiej Firmie Marka Jankowskiego
Wywiad na blogu Prawna ochrona znaków towarowych Mikołaja Lecha
Publikacja artykułu na portalu www.podatki.biz
Publikacja artykułu w magazynie Firmer
Publikacja artykułu w czasopiśmie Biznes Restauracje & Catering
I wiele innych.
Dlaczego o tym piszę? Uważam, że taka publikacja to świetny sposób na zdobycie punktów. Lepszy, niż szkolenie. Zajmujący zdecydowanie mniej czasu. Przede wszystkim jednak, jest to sposób, który pozostawia po Tobie trwały ślad w sieci, pomaga budować wizerunek eksperta i często zdobywa klientów dla kancelarii.
Najlepiej oczywiście mieć własny blog. To rozwiązuje problem punktów skutecznie i raz na zawsze, niejako przy okazji. Celem bloga nie jest przecież zdobywanie punktów, tylko zdobywanie klientów. Punkty to tylko dodatkowy, przyjemny bonus.
Jak założyć bloga prawniczego?
Rafał Chmielewski z web-lex zakłada bloga w tydzień, max 10 dni. Spokojnie zdążysz opublikować jeszcze 10 artykułów do końca roku. Dlaczego 10? Bo obecnie za każdy artykuł publicystyczno-prawny można dostać 4 punkty.
Można oczywiście założyć też bloga samodzielnie, tak jak ja, lub zlecić to komuś innemu. Wymaga to jednak opanowania ciut więcej umiejętności, poświęcenia więcej czasu i pieniędzy.
Tak, wiem, trochę żartuję. Podjęcie decyzji o prowadzeniu bloga to nie taka łatwa sprawa. Może warto najpierw spróbować, czy lubisz pisać do internetu?
Jak opublikować artykuł lub wziąć udział w podcaście nie mając swojego bloga?
To całkiem proste.
Znajdujesz bloga, portal internetowy, czasopismo poruszające interesującą Cię tematykę i skierowane do interesującej Ciebie grupy czytelników. Następnie po prostu pytasz, czy będą zainteresowani Twoją publikacją/wywiadem.
Jeśli przygotujesz temat, który da czytelnikom tego medium wartość i będzie ciekawy, prawdopodobnie opublikują, bo czemu nie? To układ win-win. Warunek jest właśnie taki, artykuł powinien przynieść wymierne korzyści czytelnikom lub słuchaczom tego konkretnego medium, dać im potrzebną wiedzę, rozwiązywać konkretny problem, być ciekawy. Nie ciekawy dla Ciebie, ciekawy dla grupy docelowej wybranego medium.
Czy można liczyć na wynagrodzenie za takie publikacje? Raczej nie, szczególnie na początku. Wynagrodzeniem jest wzmianka o autorze i opublikowanie jego danych kontaktowych, linka do bloga czy strony kancelarii.
Napisanie takiego artykułu to może być naprawdę świetny sposób na sprawdzenie, czy będziesz się dobrze czuł jako bloger. Nagranie odcinka podcastu wspólnie z już publikującym podcasterem pozwoli sprawdzić, czy to lubisz. Da też doświadczenie, pozwoli poznać kogoś biegłego w temacie i skorzystać z jego rad.
Chcesz opublikować artykuł na www.podatki.biz ? Możesz powołać się na mnie. Dziś pytałam i chętnie opublikują dobry tekst sygnowany przez radcę lub aplikanta w zamian za informacje o autorze. To fajny portal, by zacząć, ponieważ porusza szeroką tematykę. Ich czytelnicy to nie tylko księgowi, ale też właściciele małych i średnich firm.
Wolisz spróbować swoich sił na blogu? Zaproponuj autorowi wybranego bloga wpis gościnny lub wywiad, który fajnie rozszerzy oryginalną tematykę bloga. Na pewno nie każdy autor się na to zgodzi, ale warto próbować. Przegląd dobrych blogów prawniczych znajdziesz w LexMonitorze.
Na potrzeby tego artykułu rozmawiałam też z Markiem Jankowskim, zastrzegł, że jest dość asertywny w doborze gości. To oczywiste, to pierwszy pod względem słuchalności podcast biznesowy w Polsce, bardzo popularny. Jednak podcasting rośnie w siłę, jest wielu początkujących podcasterów biznesowych, którym możesz zaproponować wywiad. Jeśli chcesz poznać polskich podcasterów i dowiedzieć się jakie są popularne tematy, zapraszam do facebookowej grupy W ruchu słucham podcastów. Warto.
Czy te sposoby na punkty mogą stosować też adwokaci?
Moim zdaniem tak, pod warunkiem, że medium, które wybiorą będzie skierowane do prawników. Zawsze można jednak spróbować publikacji u Rafała Chmielewskiego, u mnie lub na innym blogu skierowanym do prawników:-) A pokazało się ich ostatnio trochę. Mogą to być też publikacje techniczne, z zakresu zarządzania kancelarią, informatyki, zdobywania klientów itp. Dopuszczalna tematyka jest bardzo szeroka. Ja chętnie opublikuję wywiad czy artykuł skierowany do adwokatów, chociażby o zdobywaniu i rozliczaniu punktów szkoleniowych w tym zawodzie. Mi brakuje doświadczenia praktycznego w tym zakresie. Z resztą, rozważę każdą ciekawą propozycję.
Bardziej tradycyjne sposoby na zdobywanie punktów szkoleniowych
Do końca roku jest jeszcze jedno szkolenie krajowe na temat Etykieta prawnicza na bazie protokołu dyplomatycznego i o dziwo są jeszcze wolne miejsca. Schodzą szybko, od wczoraj zniknęły 3 miejsca.
Na szkoleniach KIRP dostępnych bezpłatnie w w formie e-learningu, można uzyskać w sumie aż 66 punktów. Jeśli liczysz na ten sposób, szczerze radzę nie zostawiać tego na sylwestrowy wieczór. Zajrzyj na portal i obejrzyj szkolenia, zanim podejmiesz taką decyzję.
Na stronach poszczególnych izb też jeszcze są dostępne szkolenia, choć w części izb jest ich bardzo mało. Można też wziąć udział w szkoleniach innych OIRP, najczęściej za wyższą cenę. Czasami warto jednak zapłacić, jeśli tematyka jest bardziej interesująca. Tutaj znajdziesz wykaz szkoleń OIRP w Warszawie, która ma zdecydowanie największą ofertę w tym zakresie. Precyzuje też dokładnie warunki udziału w szkoleniach dla radców z innych izb.
A Ty, jakie formy doskonalenia zawodowego wybrałaś/wybrałeś?