Pesel w pełnomocnictwie?

Prezes Sądu Apelacyjnego w Katowicach wysłał w październiku zeszłego roku pismo do Radców i Adwokatów w sprawie korzystania z Portalu Informacyjnego w Katowicach. Pismo zawiera sugestię zamieszczania numeru pesel pełnomocnika już w pełnomocnictwie. Pesel pozwala na powiązanie prowadzonych spraw z kontem użytkownika.

Zamieszczacie Pesel w pełnomocnictwie?

My do tej pory zamieszczaliśmy numer wpisu na listę radców prawnych. Sama nie wiem czemu, czuję opór przed zamieszczaniem Peselu. Może z tego względu, że jest w nim zawarta data urodzenia? Tak, wiem, że dla wszystkich wpisanych do KRS ta informacja i tak jest jawna. Mimo to, jakoś mnie ten Pesel w pełnomocnictwach uwiera…

Z drugiej strony rozumiem, że identyfikacja jest ważna. Dane umieszczane w systemie sądowym są wrażliwe i bardzo źle by się stało, gdyby udostępniono je niewłaściwej osobie. Do wczoraj myślałam, że lepszym rozwiązaniem byłoby stosowanie numeru wpisu. Wczoraj natomiast natknęłam się przypadkowo na wzmiankę o zmianie numerów wpisu w jednej z izb. Dodatkowo, adwokaci takich numerów nie mają. Wygląda na to, że trzeba się będzie z tym peselem pogodzić.

 

3 thoughts on “Pesel w pełnomocnictwie?

  1. Nie, nie zamieszczam nr mojego PESELU, ani też numeru wpisu na listę adwokatów (mam takie numery, a jakże :-)). Jak dotąd nikt nie miał wątpliwości, że ja, to ja. Skoro składam pełnomonictwo, stawiam się na rozrpawach, to nie wiem, po co jest potrzebny mój PESEL. Czasem (w obcych sadach) jestem proszona o okazanie legitymacji adwokackiej i tyle. I wydaje mi się, że z tym weryfikowaniem każdego i każdej po prostu przesadzamy i utrudniamy sobie przede wszystkim życie.

    • Katarzyna Solga

      Agnieszko, dziękuję za komentarz. Czy w takim razie działają Ci te systemy informatyczne sądów i masz tam dostęp do wszystkich prowadzonych spraw? Nam na razie działa bez Peselu na pełnomocnictwie, ale też nie we wszystkich Sądach zdążyliśmy już założyć konto. Generalnie jednak działa, ostatnio nawet nagrania z rozprawy pobieraliśmy przez portal, bez opłat 🙂
      Zastanawiałam się nad tym peselem tylko z powodu tego pisma od Prezesa Sądu Apelacyjnego w Katowicach.

  2. Działa mi wszystko w portalu bez zarzutu (pod warunkiem, że sąd zamieszcza na bieżąco informacje w systemie, z czym bywa różnie). PESEL podawałam raz przy rejestracji w sądzie apelacyjnym i starczy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *