Opis usługi prawnej na paragonie fiskalnym

Nazwa usługi na paragonie fiskalnym powinna, zgodnie z założeniem ustawodawcy, jednoznacznie ją identyfikować.

Zrobiłam ostatnio małą sondę wśród znajomych, żeby sprawdzić jak różne kancelarie realizują ten wymóg.

Okazało się, że dla części prawników wystarczająca identyfikacja to „Usługa prawna”. I w ten sposób rejestrują wszystko, ewentualnie zmieniając cenę.

Inne kancelarie są odrobinę bardziej szczegółowe i proponują podział na poradę prawną, zastępstwo procesowe, przygotowanie pisma, konsultacje prawne, opinię prawną, zwrot kosztów, itp.

Ja opowiadam się za tym drugim rozwiązaniem. Przynajmniej widać, że ktoś starał się umożliwić tę identyfikację. Czy można dokładniej? Pewnie można, w stronę opisów typu. porada prawna w sprawie spadkowej, albo z prawa pracy. Dla mnie niewiele to daje, jeśli chodzi o identyfikację, a jest pracochłonne.

Wydaje się, że temat nie jest też tak bardzo istotny ze względów podatkowych. Czytając interpretacje w tej sprawie, zwróciłam uwagę, że urzędnicy skarbowi wymagają większej skrupulatności tam, gdzie występują różne stawki VAT. Kancelarii prawnych to nie dotyczy. Cokolwiek byśmy nie sprzedali, będzie opodatkowane podstawową stawką VAT 23%.

I to już jest zagadnienie, na które powinniście zwrócić uwagę. Moim zdaniem, nawet jeśli przenosimy na klienta koszt np. podróży służbowej, jest to element usługi podstawowej i powinien zostać opodatkowany tak samo. Spotkałam się w tej sprawie z różnymi stanowiskami w różnych kancelariach.

Powracając jednak na chwilę do opisu na paragonach. Kiedy powinniśmy rozważyć dokładniejszy opis usługi na paragonie?

Na pewno w sytuacji, kiedy prowadzimy więcej niż jedną sprawę dla tego samego klienta. Warto wtedy dopisać sygnaturę lub krótki opis sprawy, za którą przyjmujemy pieniądze.

Jak to zrobić? Większość modeli kas umożliwia zamieszczenie na paragonie dodatkowego opisu usługi, dodawanego z klawiatury podczas drukowania paragonu. Trochę uciążliwe, ale czasami warto.

Warto też rozważyć sprawę od strony własnej ewidencji wpłat od klientów. Rachunki czy faktury były imienne, zawsze zostawał ślad kto i za co płacił. W przypadku kasy fiskalnej zostaje anonimowy raport dobowy z sumą wpłat. Zastanów się, czy po czasie, będziesz w stanie dojść do tego, kto zapłacił, a kto nie. I ile.

3 thoughts on “Opis usługi prawnej na paragonie fiskalnym

  1. Mi w firmie gdzie zaopatrywałam się w kasę fiskalną wskazano aby bardziej ukonkretyzować usługi np. porada prawna, reprezentacja w sprawie itp. Podobno tak zalecają niektóre urzędy skarbowe. Tak więc ujęcie wszystkiego w terminie „usługi prawne” to chyba trochę zbyt ogólnie.

    • Katarzyna Solga

      Dziękuję bardzo za komentarz:-) Zgadzam się z Tobą całkowicie. Warto też zwrócić uwagę na dwa wątki przewijające się w interpretacjach i wyjaśnieniach skarbówki. Pierwszy nakazuje powiązać nazewnictwo na paragonie z cennikiem, jeśli go mamy. Drugi, dotyczący lekarzy, odmawia im prawa do ogólnej nazwy usługa medyczna ze względu na tajemnicę lekarską. Paragon, zdaniem władzy skarbowej, jest anonimowy i nie naraża klienta na ujawnienie tajemnicy. Tutaj już nie do końca zgadzam się z tym rozumowaniem. Ale na pewno warto wziąć je pod uwagę wpisując swoją bazę usług do pamięci kasy. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *