Czy spółka komandytowa to dobry pomysł?

Ostatnio na facebooku wielu prawników mówi o spółkach kapitałowych bądź o spółce komandytowej jako o rozwiązaniu problemu ograniczeń nałożonych na radców prawnych przez nowy regulamin. To zainspirowało mnie do tego wpisu. Jeśli jeszcze nigdy nie prowadziłeś spraw spółki, ten wpis jest dla Ciebie. Nawet jeśli założyłeś już dla klientów setki spółek i masz doświadczenie w jednoosobowej działalności gospodarczej.

Spółka kapitałowa i komandytowa to formy prowadzenia działalności mające naprawdę wiele zalet. Tyle tylko, że moim zdaniem przeznaczone do prowadzenia działalności w większym rozmiarze. Założenie tego typu spółki powinno być konsekwencją skali biznesu i związanych z tym potrzeb. Jeśli planujesz działalność w mniejszym rozmiarze, rozważ na początek inną formę działalności.

Read More

Jak za 300 zł wdrożyć rozwiązanie telekomunikacyjne warte kilka tysięcy?

Jesteś w biurze po godzinach. Pracujesz, a w sekretariacie czy sąsiednim pokoju uporczywie dzwoni telefon. Nie chce Ci się wstawać od biurka i szukać słuchawki?

Lubisz identyfikację rozmówców jak w komórce, ale nie masz czasu przepisać swoich kontaktów do bazy telefonu stacjonarnego?

Masz na stacjonarnym niewykorzystane minuty, np. zagraniczne?

To jest artykuł dla Ciebie.  Read More

Dlaczego radca prawny nie może sprzedawać szkoleń?

Udało mi się w końcu przeczytać nowy Regulamin wykonywania zawodu radcy prawnego 🙂 Ba, nawet prawie w całości go zrozumiałam. Z nowym Kodeksem Etyki nie było tak łatwo, o czym możecie przeczytać tutaj.

Przyznaję, że czekałam na ten regulamin. Liczyłam na doprecyzowanie pewnych kwestii niezbyt jasno ujętych w Kodeksie Etyki. Niestety, nie doprecyzowano zapisów interesujących mnie najbardziej, czyli zasad działalności radców w internecie. Nie ma też nic na temat dopuszczalności i ewentualnych warunków zamieszczania kancelaryjnej bazy danych w chmurze. Może to i dobrze, biorąc pod uwagę jak wyglądają inne zapisy.

Mam na myśli paragraf 13, w którym zabrania się kancelariom indywidualnym i spółkom prawniczym działalności innej niż świadczenie pomocy prawnej. Jedyny wyjątek dotyczy spółek z udziałem rzeczników patentowych i doradców podatkowych, którzy mogą w ramach kancelarii świadczyć swoje usługi.

Jeśli chodzi o spółki prawnicze, jest to powtórzenie regulacji z art. 8 ust. 2 ustawy o radcach prawnych. Indywidualne kancelarie nie były dotąd tak ograniczone.

Moim zdaniem taka regulacja to ogromna przeszkoda w rozwoju dla małych kancelarii. Ogranicza możliwość uzupełnienia oferty na przykład o sprzedaż szkoleń w zakresie swojej specjalizacji, czy sprzedaż w internecie gotowych produktów typu wzór umowy, regulamin itp. Większe spółki powołują do tego celu osobne podmioty. Dla mniejszych, powołanie takiego podmiotu to dodatkowy, zupełnie zbędny kłopot i koszt.

Rozumiem, że kancelaria to nie bazar i nie może prowadzić działalności typu mydło i powidło. Nie widzę natomiast problemu w ofercie uzupełniającej, związanej ze specjalizacją danej kancelarii. Oczywiście taka dodatkowa działalność powinna spełniać podstawowe zasady: nie naruszać godności zawodu, nie podważać zaufania i nie narażać prawników na utratę niezależności.

Co to znaczy świadczyć pomoc prawną?

Obie ustawy korporacyjne definiują świadczenie pomocy prawnej tak samo:

Świadczenie pomocy prawnej przez radcę prawnego polega w szczególności na udzielaniu porad i konsultacji prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed urzędami i sądami w charakterze pełnomocnika lub obrońcy. (Art. 6 ust. 1 ustawy o radcach prawnych).

Zawód adwokata polega na świadczeniu pomocy prawnej, a w szczególności na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami. (Art. 4 ust. 1 prawa o adwokaturze)

Klika lat temu problem ten dosyć mnie zajmował. Ponieważ definicja świadczenia pomocy prawnej nie jest zamknięta, miałam nadzieję na jakąś rozszerzającą interpretację. Poprosiłam Komisję do Spraw Wykonywania Zawodu KRRP o opinię na ten temat. Pytałam o możliwość sprzedaży szkoleń w systemie otwartym. Odpowiedź możecie przeczytać niżej.

 

Odp na e-mail K.Solga 16.05.12Jak widać, część członków komisji również nie widziała problemu w sprzedaży szkoleń. A część widziała. I niestety paragraf 13 w nowym regulaminie daje do tego nadal mocną podstawę. Szkoda.

Jeśli jesteś osobą zainteresowaną zmianą tego przepisu, zostaw proszę komentarz. Spokojny, merytoryczny, zgodny z nowymi postanowieniami Kodeksu Etyki:-) Pokażmy autorom regulaminu, że jest nas dużo.